Tak som zasa prišla k veľmi zaujímavej knihe – Anthony de Mello – Bdelosť. Anthony de Mello je jezuitský mních žijúci v Indii. Rozpráva o tom, čo je bdelosť, prebudenie, vnímanie Skutočnosti…. Snaží sa človeka prebrať zo zaužívaného stavu vedomia a naznačiť mu rozmer, ktorý však v sebe musí objaviť každý sám. Našla som tu veľa zaujímavých myšlienok.

  • duchovná cesta je vlastne prebudenie. Väčšina ľudí, aj keď to netuší, spí. Narodia sa v spánku, žijú v spánku, ženia sa a vydávajú  v spánku, vychovávajú deti v spánku a zomierajú v spánku. Nikdy sa nezobudia. Nikdy nepoznajú čaro a krásu toho, čomu hovoríme ľudská existencia. Je tu však jedna tragická skutočnosť – väčšina ľudí nikdy nepochopí, že všetko je v najlepšom poriadku, pretože spia. A majú zlé sny.
  • väčšinu toho, čo si myslíme a cítime, si vytvárame sami, vo vlastnej hlave
  • my vlastne nechceme byť šťastní. Presnejšie, nechceme byť šťastní bezpodmienečne. Sme ochotní byť šťastní, ak budeme mať toto a hento a ešte všeličo iné. Je dôležité, aby sme to pochopili. Nedokážeme si predstaviť, že by sme mohli byť šťastní bez určitých podmienok. Sme naučení vkladať svoje šťastie do rúk všemožných podmienok.
  • načo nám je, že sme schopní dopraviť človeka na Mesiac, keď nevieme žiť tu na Zemi?
  • viete, kedy ste sa zobudili? Keď sa sami seba opýtate: “Som blázon ja, alebo blázni chodia všade okolo mňa?” (Jarko, ďakujem)
  • dokonalá láska vylučuje akýkoľvek strach, tam, kde je láska, nie je žiadne vyžadovanie, žiadne očakávanie, žiadna závislosť. Dá sa vôbec povedať, že niekoho milujete, ak na ňom lipnete a nenecháte ho ísť? Nenecháte ho byť takého, aký je? Dá sa vôbec povedať, že ho milujete, keď ho potrebujete pre svoje šťastie? Nejde o to vzdať sa materiálnych vecí, to je ľahké. Až keď sa vzdáte svojich ilúzií, ste konečne v styku so skutočnosťou. A už nikdy sa nebudete cítiť osamelý. Osamelosť sa nedá vyliečiť tým, že si nájdeme spoločnosť. Osamelosť sa dá vyliečiť kontaktom so skutočnosťou.
  • odhoďte strach z neúspechu aj snahu dosiahnuť úspech a budete sami sebou. Nastane uvoľnenie. Prestanete šoférovať so zatiahnutou ručnou brzdou. Nežije takto väčšina ľudí? Keď Vám o nič nejde, máte k dispozícii všetko, čo viete, všetku svoju energiu a ste uvoľnení. Je vám jedno, či vyhráte alebo prehráte. TAKTO žiť je ľudské. Ale môže to vzísť iba z bdelosti. V bdelosti pochopíte, že úspech a pocty neznamenajú nič. Je to iba spoločenská konvencia, nič viac. Preto sa o ne mystici a proroci nikdy nestarali.

Zdroj: Anthony de Mello – Bdelosť


Reklamy