Našla som veľmi zaujímavý článok na jednom blogu a mám potrebu posunúť ho ďalej. Ako je to vlastne s platbami za spirituálnu prácu, pretože som sa aj ja osobne stretla s názormi, že je to nesprávne. Už som tu tiež o tom dávnejšie písala tu.

“Otázka, ktorá nedá spávať ako veriacim tak skeptikom. Má mág/liečiteľ/veštec právo nato žiadať za svoju prácu odmenu? Svoj uhol pohľadu na vec poznáte.. ale čo ten náš? Aký máme názor na túto otázku my terapeuti?
Každý z nás má prácu. Niekto stojí za pásom pri pokladni, niekto podniká v oblasti elektroniky, niekto zasa pracuje v kvetinárstve, alebo na úrade. Či predavačka, kvetinárka, úradníčka, alebo ajťák, všetci vkladajú svoju energiu do toho čo robia. Za to sú mesačne odmenení istým finančným obnosom. Inými slovami energia sa im vráti v inej podobe, vo forme peňazí, ktoré potrebujú vo fyzickej realite. Je pekné, že máte svaly ako Pepek námorník, ale pokiaľ energiu z nich nikomu nedáte ( nemyslím teraz do držky ) tak ani k vám žiadna nepríde. Kilojauly nepustia a univerzálne zákony už duplom nie:

Keď chcem dávať, musím prijímať, keď chcem prijímať, musím dávať.

Videli ste niekoho robiť niečo zadarmo? Nehovorím o občasnej pomoci, keď vám niekto s niečím ľudovo povedané ,, pichne ,, . Predavačka nestojí celý mesiac za pultom preto, že chce spasiť svet, rovnako ani počítač vám nikto neopraví len preto, že ho to baví.
Každý z nás musí z niečoho žiť, platiť účty, jesť, spať a tak podobne. Na to, aby toto dosiahol sa musí sám chopiť príležitosti a robiť to, čo vie a čo mu ide najlepšie. Nebudem robiť účtovníka, ak som mal na strednej štvorky z matiky. Nebudem vyučovať na škole angličtinu, keď nerozoznám rozdiel medzi tree a three. Nebudem robiť vojaka, pokiaľ som citlivé médium a aj obyčajná fotografia mi vie privodiť mrákoty. Budem robiť to, čo viem, na čo som bol predurčený. Každý z nás je v niečom výnimočný. Niekto vie vyrezať z dreva varešku, ukovať nôž a niekto zasa odhaliť skryté bloky v mysli človeka a pomôcť mu ich odstrániť metódou jemu vlastnou.
Rozdielu medzi fyzickou a duševnou prácou niet. Makať ako šrób musí človek či už stavia dom, alebo prekladá článok z angličtiny na úrovni C1. Hovoríte blbosť? Kto nevyskúša, neporozumie. Toeretizovať a mudrovať vie každý či má 9 alebo 99 rokov. Prestať mlátiť hubou prázdnu slamu vie len málokto. Chopiť sa lopaty, alebo skúsiť napísať 40 stranové skriptá v angličtine chce guráž. Kto si vyskúša oboje a zistí čo to obnáša pochopí, že ulievať sa a kašlať nato sa dá tam aj tam, rovnako ako pretrhnúť sa dá tam aj tam. Slovíčka, ktoré robotník nevidel ani z rýchlika vám samé do hlavy nenaskáču, rovnako tak ani svaly nenarastú pre pekné slovo, hoc je aj básnikovo. Kto má stále potrebu vykrikovať, čo všetko on urobil len ukazuje okoliu jeho zranené vnútro a nedostatok ocenenia, ktorého je niekedy ako šafranu. To či je jedna z týchto prác vyššie alebo nižšie ako tá druhá je len subjektívny uhol pohľadu. Každý z nás má špecifické vlastnosti, schopnosti a danosti, a preto nie je možné porovnávať hrušky s jablkami. Tie sa dokopy jednoducho nemiešajú, tak nás to učili ešte v prvej triede, pamätáte ?

Keď veci nevidíte, ešte to neznamená, že tam nie sú

Ľudia v našej spoločnosti si veľmi zakladajú na materiálnych hodnotách a zovňajšku. Čo tam po dobrej rade, keď ste dostali od suseda fľašku v tejto krajine tak obľúbenej ,, domácej ,, . To čo je na dreve, to sa počíta. A čím je toho viac, tým lepšie.

A viac.. a viac a viac a viac..

Terapeut však vydá častokrát ďaleko viac energie na pomoc klientovi, než je potrebnej na obratie hrušiek a ich následnému vypáleniu. O tom, že terapeut musí často navštevovať prírodu a nie raz je pripútaný na lôžko kvôli nedostatku energie, o tom sa už nevraví. To je samozrejmosť . Jeho prežívanie si na plazme nik nepustí. Keby sa dala kopírovať energia čarodeja po odrobení rodovej kliatby, nie jeden obyčajný človek by spadol pod touto ťarchou na kolená.

Všetci čarodejovia/liečitelia sú podvodníci/šarlatáni, ktorým sa nechce robiť!

To isté môžeme my povedať o vás, keď dlho čakáme na úradoch, keď sa nám pokazia dva týždne nosené tenisky, keď sa nám pokazí počítač z vašej firmy, keď nám zvädnú kvety z vašej odrody a tak podobne. Každý z nás má právo na omyly či robí s hmotnou, alebo nehmotnou substanciou. Omyly sú prirodzená vec každého človeka a kto tvrdí opak, by mal nie iných, ale sám seba dopraviť ku kvalifikovanému psychológovi. No zotrvávať v omyle nie je vhodné, treba sa poučiť a viac chyby nerobiť.
Šarlatáni a podvodníci sa nachádzajú v každom obore, v každom remesle. Či ste stavbár, alebo liečiteľ môžete byť ako profík tak úchylák a podvodník.
Je hlúposťou klienta ( na ktorú ako vieme sa ŤAŽKO dopláca ) ak si popredu o svojom terapeutovi/firme nič nezistí. Internet, priatelia, kamaráti, všobecná mienka, zákazníci a i. ponúkajú čriepky pravdy. Ak zistíte, že 90% hovorí za a 10% proti, asi chyba nebude u firmy/terapeuta, ale u tých nespokojných ľudí. Ak nedajbože zistíte 90% proti a 10% za je na čase zamyslieť sa, komu sa človek zverí do rúk. A to neplatí len o nás liečiteľoch, ale aj o lekároch, právnikoch, psychológoch.. a vlastne o každom.
Máte podozrenie, že dotyčný je šarlatán?  Pamätajte, vy ako klient máte právo kedykoľvek ukončiť akúkoľvek terapiu či prácu, pokiaľ sa vám niečo znepáči. Zotrvávať v tom, s čím nie sme spokojní ,, lebo sa to má, lebo nechceme uraziť, lebo to nie je správne, lebo druhí by sa hnevali, lebo sa cítime vinní a podobné somariny , dokážu len ovečky.
Nezabudnite.. nielen klient, ale aj terapeut má právo ukončiť kedykoľvek terapiu, kontakt a podobne. Žiadny terapeut vám nie je povinný pomôcť. Za to čo sa vám deje ste si zodpovední vy sami! Deje sa to kvôli vašim chybným názorom a postojom k životu, rovnako tak aj kvôli chybným krokom, ktoré ste v ňom urobili. Nemožné na počkanie a zázraky do troch dní sú síce žiadané, ale žiaľ sú pod plným patronátom už spomínaných šarlatánov. Častokrát sú plné zbytočnej mystiky a vlažných rečí, ktoré vás uvedú do ešte väčších rozpakov a chaosu. Hlavnou manipulatívnou metódou týchto ľudí je využitie nevedomosti, ktorá je žiaľ v duchovnej oblasti viac než alarmujúca.
Pokiaľ ste sa rozhodli riešiť veci touto cestou, prejdite viac blogov, viac liečiteľov. Premeňte sa na špongiu, ktorá nasáva informácie a uveďte sa sami do tejto problematiky tak, ako to robíte, keď si vyberáte počítač, keď si vyberáte novú kaderníčku lebo Duňa a Fuňa už nestačia, keď si vyberáte lekára, keď si vyberáte oblečenie, keď si vyberáte rehabilitačné stredisko, keď si vyberáte firmu na módne zatepľovanie a plastové okná..

Hlavným problémom klienta býva lenivosť a neochota urobiť niečo pre zmenu
Váš život je vo vašich rukách. Myslieť si, že po anjelskej terapii vás koleno prestane navždy bolieť, keď si neuvedomíte, že je to kladivo na vašu pýchu ( ja a pýcha? kdežéé.. ) alebo si myslieť, že keď vám niekto vyveští nový vzťah, tak keď ho budete očakávať na gauči, že na vás vaša nová láska zatrúbi z ferari pristaveného pod oknami? To je Tajomstvo ku ktorému chýba kľúč. Ten kľúč je vaša ochota zmeniť sa, pohnúť zadkom a niečo pre to urobiť.
Terapeut je ako boxerov tréner. Ošetrí menšie zranenia, podporí, povzbudí a dá dobrú radu, ktorá častokrát zmení priebeh celého zápasu. Samozrejme len vtedy, ak ju boxer ( vy ) aplikuje do praxe. Každý bojuje sám za seba. Vaše problémy za vás nik neporieši. Prosím neberte slovo boj doslovne. Je to metafora.
Iné prirovnanie: Keď vás zavalí strom v lese zavoláte si mobilom pomoc. Horská služba ho pomôže odstrániť a uprace chodníček od polien, aby ste opäť mohli kráčať do svojho cieľa. Strom predstavuje problémy, ktoré sa na vás kopia a horská služba sme my, terapeuti.

Keď si zaplatím službu, automaticky si kupujem aj človeka

Jeden veľký mýtus, ktorý väčšina ľudí pokladá za pravdu. Každý vám musí slúžiť do roztrhania tela, vo dne v noci byť vám stále napomoci. Čo tam potom, že aj my potrebujeme oddych. Ako klient pískne, tak má predsa terapeut skákať! Vzťah nadradený – podriadený vždy plodil a bude plodiť len problémy. Pokiaľ klient a terapeut k sebe pristupujú ako partneri ( nemyslím teraz citový zväzok ) a spoločne sa rešpektujú, tolerujú a hľadajú riešenia, tak sa môžu zmeny prejaviť.
Radiť niekomu je jednoduché, to zvládnem aj ja!
K tejto pasáži veľmi rád použijem vlastný príklad. Zaoberám sa aktívne spiritualitou 4 roky. Za tieto štyri roky som prešiel veľkým množstvom kurzov, seminárov, prečítal som mnoho kníh, pracoval s mnohými ľudmi ako osobne, tak cez internet, vzdelával sa, teoretické poznatky som prenášal do praxe, učil sa na vlastných chybách, aby som mohol človeku podať informáciu tak, aby nemusel urobiť tú chybu, ktorú som urobil ja.
Hodiny a hodiny driny, aby som mohol radiť už však nikto nevidí. Každý sa díva na obal. Už nikto nevidí koľko energie, času a peňazí som investoval, aby som mohol robiť to, čo robím. Zoberme si len takú banalitu, akou sú knižky. Moja súkromná knižnica obsahuje presne v túto chvíľu 131 titulov. Nerátam kopec rozpožičaných kníh a tie, ktoré som prečítal a za nižšiu cenu než bola nákupná predal na bazáriku ( viac ako 20 ich nebolo, ak by sa tým niekto chcel oháňať ). Kto číta vie, že knižky na Slovensku sú veľmi drahé. A teraz otázka.. kóľko eur by ste potrebovali na kúpu 131 titulov, keby každý z nich stál 10 euro? Juj.. Veru juj .
1310 eur je jedna z tých najmenších čiastok, ktoré som musel zohnať, aby som sa mohol naučiť a robiť to, čo teraz častokrát zadarmo dávam iným ľudom, napríklad formou článku ako je tento. Lenže ani to už bežný človek nevidí. On to neplatil. On nesedel hodiny a hodiny nad knihami. On nebehal hodiny a hodiny v teréne, aby sa naučil to, čo v knihách nikdy nebolo a ani nebude.
O zháňaní kvalifikovaných odborníkov, pod ktorých ochrannými krídlami by som mohol otestovať svoje zručnosti bez strachu z toho, že niečo pokašlem ani nehovorím.

Človek vidí len výsledok, ktorý aj tak častokrát pre prkotinu bezdôvodne skritizuje.
Tým, že to tu takto rozpisujem to možno vyzerá, že zo seba robím chudáka, alebo že potrebujem uznanie a podobne. Nie, pre toto to vážne nepíšem. Pokiaľ si človek veci nevykalkuluje a nemá ich priamo pod nosom na striebornom podnose, tak ich nevníma a nepripúšťa si ich.

Bez poznania zákulisia je nemožné vyniesť pravdivý súd a úsudok

To čo robíme, robíme s láskou. Každý z nás má svoje poslanie. Prosím nesťažujte nám ho. Keď od nás niečo chcete, vzdelávajte sa v našom obore rovnako tak, ako to robíme my v tom vašom. Vyberajte múdro.
Klient je u neprofesionálov teda šarlatánov považovaný len za obyčajnú dojnú kravu, pásový výrobok, z ktorého trčia euráče. Keď je človek zúfalý, skúša všetky možné aj nemožné riešenia a prechádza sa nepozorne pomedzi pascami manipulátorov, ktorí čakajú na vhodnú príležitosť, kedy udrieť. 

Reklamy