prevziať (2)Žalúdok (Zem, Jang)

Žalúdok sa nazýva “rotter & ripener”, dozrievač a rozkladač. Kontroluje prijímanie: potrava prichádza do žalúdka, je rozomletá a rozdelená na čisté a nečisté súčasti a prechádza do tenkého čreva. Žalúdok má za úlohu odovzdať energiu z potravy slezine, ktorá ju potom rozvádza do zvyšku tela.

 Ale žalúdok kontroluje aj ostatné prijímanie: Ochotu a schopnosť prijať/akceptovať veci, zapodievať sa novými vecami v živote, konať podľa vlastnej “chuti” a uspokojovať aj duševné potreby. Sem patria aj nutkania a žiadostivosti, pocit, že niečo “musím mať” (teda aj rôzne závislosti).

 Ak žalúdok nefunguje dobre, čokoľvek sa k nám dostane, nevieme dobre stráviť.

 K mentálnym aspektom žalúdka patrí prílišné rozmýšľanie, premieľanie vecí v hlave, obsedanie, reagovanie nie na realitu, ale na to, čo sme si vnútorne ako realitu vykonštruovali. Emocionálne aspekty žalúdka môžu byť mánia, zmätenosť, silná úzkosť a hyper – aktivita.

 

prevziať (3)Slezina (Zem, Jin)

Slezina je Jinový orgán Zeme. Prejavuje sa na perách. Napr. popukané, suché pery, zelenkavý nádych okolo úst alebo brázdy a ryhy v oblasti okolo úst ukazujú, že máme nejaký problém so slezinou. Niekedy aj neschopnosť prehĺtať je priamo spojená so slezinou. Slezina sa spája aj s rukami a nohami a ich silou. Keď má niekto slabú slezinu, bude hodne často unavený a bude mať tendenciu polihovať a odpočívať, a to aj vtedy, keď vlastne nič nerobil.

Mentálne sa slezina spája s analytickým myslením a predstavami.

Emocionálne zodpovedá za pozitívne aspekty života: dôveru, úprimnosť a podobné pocity. V negatívnom prípade vedie k posadnutosti, nutkavosti a trápeniu sa nad všetkým a ničím. Sem patrí rôzne nutkavé správanie, pre ktoré nemáme vysvetlenie, ale napriek tomu cítime potrebu robiť ho. Slabá slezina vedie k pomalému tráveniu, hromadeniu tekutín a pocitu ťažoby. Prílišné krvácanie počas menštruácie u žien indikuje problémy so slezinou, podobne ako ľahká poraniteľnosť.

Zdroj: Erle Montaigue  – The Encyclopedia of Dim-Mak

 

Reklamy