stiahnuť1.Ži a nechaj žiť. Podľa pápeža Františka by sa týmto známym heslom mal riadiť každý. V tomto duchu sa nesie aj jeden taliansky výrok, ktorý hovorí – pohybuj sa dopredu a dovoľ to aj druhým.

2. Dávaj druhým kúsok zo seba. Ľudia majú byť podľa pápeža otvorení a veľkorysí k iným. „Ak sa stiahnete sami do seba, riskujete, že sa stanete egocentrickí,“ vraví.

3. V živote postupuj pomaly. Pápež sa obracia na argentínsky román od Ricarda Guiraldesa, v ktorom sa hlavný hrdina Don Segundo Sombra obzerá za svojím životom. „Hovorí, že v mladosti bol potok plný kameňov, ktoré niesol so sebou, ako dospelý bol rýchlo sa rútiacou riekou a v starobe sa stále hýbal, ale pomaly ako kaluž,“ opisuje príbeh pápež František.

4. Zdravý spôsob trávenia voľného času. Pápež apeluje na to, aby ľudia trávili viac času s deťmi a rodinami.

5. Nedeľa by mala byť sviatok. Keďže nedeľa je deň rodiny, nemalo by sa vtedy chodiť do práce.

6. Tvorba dôstojných pracovných miest. Pápež apeluje na vytváranie dôstojných pracovných miest pre mladých. „Musíme byť kreatívni. Ak nebudú mať možnosti, začnú brať drogy a môžu byť náchylnejší na samovraždy,“ upozornil.

7. Rešpektujte a starajte sa o prírodu. „Nepácha ľudstvo samovraždu svojím bez ohľadným a násilníckym používaním prírody?“ pýta sa Svätý Otec.

8. Prestaňte byť negatívni!- „Potreba hovoriť zle o druhých indikuje naše nízke sebavedomie. To znamená, že ja sa cítim tak zle, že namiesto pozdvihnutia seba samého, musím ponižovať ostatných,“ hovorí pápež.

9. Neobracajte druhých na vieru, rešpektujte vieru iných. „Môžeme sa inšpirovať druhými a rozvíjať sa vďaka spoločnej komunikácii. Ale najhoršie zo všetkého je obracanie druhých na určitú vieru. To paralyzuje,“ hovorí František.

10. Usilujme sa o mier. „Žijeme v čase mnohých vojen. Výzvu na mier musíme kričať,“ je presvedčený Svätý Otec.

Reklamy