socializacia1Predstavte si dokonalý vzťah. So svojim partnerom ste neustále intenzívne šťastná, lebo žijete s mužom, ktorý sa k vám dokonale hodí. Ako by ste opísali život s týmto človekom? Nuž, spôsob, akým k tomuto človeku pristupujete, bude rovnaký, ako keď pristupujete k psovi. Pes je pes. Môžete robiť čokoľvek, zostane stále psom. Psa nezmeníte na mačku ani na koňa: je tým, čím je.

Už len prijať tento fakt vo vašich vzťahoch s inými ľuďmi je dôležitý. Nemôžete zmeniť iných ľudí. Buď ich milujete takých, akí sú, alebo ich nemilujete. Prijímate ich takých, akí sú, alebo neprijímate. Snaha zmeniť ich, aby boli takí, akých ich chcete mať, je ako snaha zmeniť psa na mačku či koňa. Taká je skutočnosť…….

Ak máte psa alebo mačku, zamyslite sa nad tým, ako k svojmu miláčikovi pristupujete. Zamyslite sa napríklad nad vašim vzťahom ku psovi. To zviera vie, ako mať s vami dokonalý vzťah. Keď pes niečo vyvedie, čo s ním urobíte? Psovi je jedno, čo robíte – má vás len rád. Nemá nijaké očakávania. Nie je to nádherné? Ale čo vaša priateľka, priateľ, partner, či partnerka? Majú množstvo očakávaní, ktoré neustále menia. Vaša láska ku psovi si nekladie podmienky, urobíte pre neho takmer čokoľvek. Svoju časť robíte bezchybne a váš pes robí bezchybne tú svoju.  Pes je pes a je to pre vás v poriadku. Nepociťujete potrebu byť zodpovední za svojho psa, aby ste ho urobili psom. Pes sa nepokúša urobiť z vás dobrého človeka, dobrého pána. Prečo potom nevieme dovoliť žene byť ženou a mužovi mužom a milovať tú osobu práve takú, aká je – bez úsilia meniť ju? 

Ten, kto vás miluje, vás miluje presne takých, akí ste. Pretože ak vás chce niekto zmeniť, znamená to, že nie ste tým, čo tá osoba chce. 

Je ľahké milovať psa, lebo pes si na vás nevytvára názory. Pes vás má rád a jeho láska si nekladie podmienky. To je veľmi dôležité. Ak vás potom váš partner miluje práve takú, aká ste, je to rovnaké, ako keď vás má rád pes. Môžete byť sami sebou – môžete byť mužom alebo ženou presne tak, ako pes môže byť pri vás psom”.

Úryvok z knihy: Tajomstvo vzťahov – Don Miquel Ruiz

Reklamy