Dosť často behá okolo mňa v ostatnom čase informácia o frekvencii 432 Hz. Viacerí ste už iste o nej počuli. Pre tých, ktorí ešte nie, napíšem v skratke, o čo ide. 

Je zaujímavé, že tento tón vlastne niekedy vôbec neexistoval. Neviem potvrdiť, odkedy tu presne je, ale podľa rôznych zdrojov sa jeho vznik datuje cca do 16-teho storočia. A čo ma teda prekvapilo, vraj vtedy existujúce hudobné nástroje ani nemali možnosť vydať zo seba tento zvuk. 

Až muzikológ Alexander John Ellis zistil pri skúmaní Verdiho hudby, že jeho skladby sú ladené práve na túto frekvenciu – 432 Hz. Nikto nezistil, či to bola náhoda a určite to už ani nikto nezistí, ale je fakt, že jeho hudba mala u ľudí veľký úspech. 

Keď som išla v mojom pátraní hlbšie, zistila som, že každá skladba má nejaké to svoje ladenie. A aby bolo pre všetky nástroje rovnaké, musí existovať nejaký spoločný bod – v hudbe základný tón. Ten je vo väčšine 440 Hz.

Čítala som aj, že “veľa ľudí sa domnieva, že frekvencia 440 Hz pre ľudí nie je prirodzená”, ale neviem nájsť nič k tomu, že prečo sa tak domnieva. Dokonca vraj táto frekvencia vyvoláva napätie, disharmóniu, úzkosť a strach. Ale tak asi sa tým niekto seriózne zaoberal a robil možno nejaký výskum. Tak aj ten niekto zistil, že hudba ladená na 432 Hz je upokojujúca a harmonizujúca. 

A ja by som chcela vedieť, ako práve frekvencia 432 Hz na vás pôsobí. Ak si nájdete čas, vypočujte si priložené video a napíšte mi, prosím, vaše pocity. Ďakujem Vám. ♥

 

Reklamy