Je pre mňa úžasné zistenie, že stránku Tiché miesto navštívilo od jej založenia (od r.2008) už vyše 2 milióny 400 tisíc ľudí. Niektorí ju navštevujú pravidelne, iní sem tam zablúdia. A ja si vážim každého a veľmi ďakujem za priazeň. Tak viem, že moja práca nie je zbytočná. Informácie pre vás vkladám aj na FB Tiché miesto a aj tam je o ňu záujem. Úprimne pre vás odo mňa veľké ĎAKUJEM ♥. 

Snažím sa robiť krátke stretnutia, kde vám poskytujem informácie, aj keď tu som zistila, že ešte nie veľa z vás je ochotných energie vyrovnávať a preto si radšej prečítate informácie zadarmo. Ok. Aj to je v poriadku. Nie všetci ešte tento princíp chápu. 

Čo ma však zaráža je fakt, že veľa ľudí je veľmi povrchných. Nepáči sa vám ten výraz? Ani mne, je to však bohužiaľ tak. Čítajú, zdieľajú, dávajú lajky, ale to je tak všetko. Následne totiž niektorí zareagujú úplne zvláštne, miestami absurdne a nezmyselne. Môže za to jeden dôležitý a rozhodujúci fakt – NIE SÚ V PRIESTORE POČÚVANIA – alebo teda v tomto prípade v priestore vnímania toho, čo čítajú……Možno si to veľa z nich neuvedomuje, ale nie je to dobre. Spôsobujú tak sebe, ale aj iným nepríjemnosti a vyvolávajú tak potom emócie, ktoré všetkých zúčastnených oberajú o energiu a o čas.

Naposledy to bolo dosť zrejmé, keď som ponúkla možnosť vyložiť vám kartu na jednu vašu otázku. Definovala som presne čas, v akom časovom rozmedzí akceptujem vaše otázky a pred týmto vymedzeným časom som dostala do 40 správ. Oznámila som, že odpoviem na jednu otázku a polovica správ mi prišla s dvomi a viac otázkami. Napísala som na nástenku, že odpoviem určite všetkým, ale prosím o trpezlivosť, lebo tých správ je veľa a dokola mi chodili či v komentároch alebo správach otázky, či odpoviem a kedy odpoviem a dokonca to boli pobúrené správy, že som ešte neodpovedala. Pritom moja dobrá vôľa, môj čas, moja energia…..dostanem výčitku, ako si dovoľujem neodpovedať, keď som sľúbila :-).  Čo na to povedať? Preto som sa rozhodla napísať tento príspevok o PRIESTORE POČÚVANIA.

Čo to vlastne znamená, ak hovoríme o PRIESTORE POČÚVANIA (PP)?

Znamená to – aktívne počúvať hovoriaceho – byť pozornosťou, ale aj mysľou s ním. Určite poznáte situáciu, že niekomu niečo hovoríte a máte pocit, že síce fyzicky je prítomný, ale mysľou je kdesi úplne inde. Teda – byť v PP znamená – vnímať človeka všetkými zmyslami. A toto zúfalo veľa ľudí v súčasnosti nedokáže. Ľudia nevnímajú, čo im hovoríte, čítajú úplne povrchne a medzi riadkami, vytrhávajú z kontextu. Nemajú čas, niektorí trpia pocitom vlastnej dôležitosti, mnohí sa absolútne nevedia na nič sústrediť a tak nie sú schopní počúvať a teda – porozumieť. Oni síce počúvajú a čítajú, ale svoju pozornosť zameriavajú iba na to, čo chcú počuť, čo chcú vidieť a čo sa ich EGU páči alebo nepáči. A ak sa ich EGA niečo dotkne, cítia sa zrazu ohrození, v tom momente spúšťajú obranný postoj, stavajú sa do opozície, nesúhlasia a dôrazne namietajú. Na to hneď reaguje  mozog a vyvoláva emóciu….no a tu je začiatok konca porozumieť si. Môžeme totiž zareagovať dvomi spôsobmi. Na jednej strane to môže byť hnev, ktorý prechádza miestami až do agresivity, na druhej strane to môže byť ľútosť a bezmocnosť. V oboch prípadoch sme však nešťastní, cítime sa osamotení a oslabení. Dostávame sa tak do stavu vzájomného odpojenia, čo znamená, že nie sme schopní počúvať, počuť a tak si porozumieť. 

Máte teda problém byť v priestore počúvania? Poďte sa to naučiť, pretože tak dokážete veci okolo seba vímať inak a môžete veľa vecí vo svojom živote zmeniť. Byť v Priestore Počúvania je totiž veľmi dôležitá vec. Je to opäť iba o trpezlivom tréningu, ako vždy a vo všetkom.

  • veľmi dôležité je rozhodnúť sa porozumieť tomu, koho počúvame (to však neznamená, že s ním musíme vo všetkom súhlasiť)
  • počas rozhovoru alebo po rozhovore je dobré klásť otázky, kedy si môžete overiť, či ste správne pochopili to, čo ste počuli
  • ak niečo čítate a nechápete, čítajte znova a znova….hľadajte súvislosti, vnímajte text….

Držím vám palce…..a sama som zvedavá, ako ste boli v priestore počúvania (čítania) pri tomto článku 🙂

S láskou a úctou Inka