Poznáte vo svojom okolí matky, ktoré vyjdú s deťmi von a dokola ich naháňajú s jedlom? Ja ich poznám teda dosť a môžem povedať, že mi voda zo zubov tečie, keď to vidím. Myslia si, že sú starostlivé a že tomu svojmu dieťatku robia dobre. Vyjdú von s plnými igelitkami všetkého možného, dokonca aj s varenou stravou v umelých nádobách.  Vtedy sa mi mozog zablokuje úplne. CELÉ ZLE!!!!!!!!!! Na dvore sa kŕmi hydina  alebo iná zverina, ALE NIE DETI!!!!!!! Keď som bola ja malá, za prvé  – mamu ani nenapadlo, aby mi robila partnera na dvore. (Hovorím už o tých väčších deťoch). Preto každý problém sme si ako deti jednoducho vybavili sami medzi sebou a rodičia nám nerobili ani ochrancov, ani advokátov. NAUČILI sme sa tak riešiť si problémy sami. Veľká to devíza do budúcnosti.

Späť však k tomu nezmyselnému kŕmeniu na dvore!

Dieťa NEMÁ ČO JESŤ počas hry. Tlačíte mu do úst, veľakrát aj nasilu, jedlo, lebo doma nechcelo, kým ste išli von, jesť. Treba to preto vonku dobehnúť! Tak sa teda pozrime na to, čo svojim veľmi nesprávnym spôsobom “kŕmenia” robíte. 

1. Vaše dieťa si nevypestuje správny návyk v tom, že jesť sa má v pokoji a za stolom.  Potom vidíte to, že deti sa nevedia správať, keď prídu rodičia s nimi napríklad do reštaurácie – behajú, lietajú, vyrušujú, rýpu sa v jedle, vykrikujú………. jednoducho – nikto ich nenaučil, ako to vlastne pri tom stole funguje. Čo sa má a čo sa nemá. Nikto ich nenaučil k úcte k jedlu a k tým, čo s ním sedia pri stole. 

2. Vaše dieťa ani netuší, čo vlaste do úst dáva a čo mu ide do žalúdka. Pcháte mu do úst “počas jazdy” jedlo a dieťa to jedlo ani nevníma. Je totiž plne zamestnané hrou. Nevníma čo vlastne je, nevníma chuť jedla a už vôbec – ho dobre neprežuje. Za krátky čas môžete touto vašou “starostlivosťou” spôsobiť dieťaťu zdravotné problémy a čo sa ľahko môže stať je to, že zle prehltne a môže sa začať dusiť. Známy lekár Viliam Dobiáš vysvetľuje, že u nich doma nemôžu deti a ani dospelí počas stravovania vôbec chodiť . Kúsok jedla totiž môže vbehnúť do dýchacích ciest, čím vyvolá reflexné zastavenie srdca. A tu veľakrát nemajú šancu na záchranu ani odborníci. 

3. Vaše dieťa pri takomto spôsobe “stravovania” sa nikdy nenaučí rozoznať, kedy je sýte.  A ani nemôže – lebo stravovanie nie je iba o tom, že naplníme žalúdok. Je to aj o psychickej reakcii na jedlo – vnímame ho totiž aj očami, kedy vysielame do mozgu signály, že už sme “plní”. A tým, že dieťa vôbec nevníma počas hry, čo konzumuje, jeho telo vôbec nevie tieto podnety spracovať. A aj preto je dnes veľa detí obéznych (jedia počas hrania sa na mobile, pri PC). Budete namietať, že vaše dieťa nie je obézne? Je to možné, ale práve tento opísaný spôsob “stravovania”  má veľký vplyv na jeho zdravotný stav do budúcnosti. Jednoducho mu krásne zarábate na dosť výrazný stravovací prúser, ktorý sa odzrkadlí na viac úrovniach. 

4. Jedia polotovary a chemické svinstvá. Aj keď teda, ako som na začiatku písala, osobne zažívam aj to, že sa vynáša uvarený obed a ten sa “počas jazdy” servíruje. Ale – čo je jednoduché? Nakúpiť polotovary a sladkosti a tým ich do nemoty kŕmiť. A potom – “nechce nič, čo navarím zjesť”……bodaj by aj chcelo niečo také jesť. Má v žalúdku už toho dosť….A tým, že všetky tieto svinstvá obsahujú veľa cukru, dieťa pravidelnou konzumáciou stáva sa hyperaktívnym a nezvládnuteľým. Ťažko sa mu tak môže aj zaspávať. Potom je tu ešte skupina mamičiek, ktoré doma urobia obložené chleby a rožky, lebo teda doma to nechce zjesť a tak to natlačí do neho vonku…. 

Je dobre, že sú mamičky starostlivé. Také predsa majú byť. Ale chce to byť starostlivé s rozumom. Neučíte totiž svoje deti ako sa majú správať pri stole, čo je to vlastne stolovanie, že jedlo sa má vychutnať, dobre požuť, že pri stole sa stretáva možno rodina. Že je to čas, kedy sme všetci spolu a že keď sa najeme, za jedlo poďakujeme.  My sme dokonca, ako deti, nevláčili so sebou ani fľaše s vodou. Keď sme boli smädní, išli sme sa napiť domov. Kde by sme ich aj mali mať, keď sme liezli po stromoch, behali po sídlisku. Nemali sme za chrbtom svojich “caddie” (v golfe ten, čo nosí golfové palice). Bohužiaľ si títo rodičia vôbec neuvedomujú, že svojim deťom veľmi škodia….. 

Inka

 

 

Advertisement